Strach z vítězství...

24.10.2015

Významným psychologickým prvkem, ne-li fenoménem, při hraní zápasu v tenise na body, je strach z vítězství. Mohlo by se zdát, že vítězství ve hře a hráčova touha po něm je daná jako jasný cíl, kterého je třeba dosáhnout. Ovšem není to ani zdaleka tak jednoduché. Často se stává, že v momentě, kdy se již dostane hráč vítězství na dosah, dolehne na něj tíha okamžiku, znejistí a začne se o vítězství bát. Tento strach mu tzv. sváže nohy a ruce, a i když mu chybí např. jeden či dva body k dosažení úspěchu, šanci nevyužije a zápas se otočí v jeho neprospěch.

Každý, kdo kdy závodně hrával tenis, zná ten pocit, jaké je prohrát zápas, ačkoliv chyběl již jen krůček k vítězství. V tenisové hantýrce se tomu také říká "prohrát z mečbolu".

Památným zápasem tohoto druhu, který rozesmutněl české fanoušky v roce 1993, bylo finále Wimbledonu mezi Janou Novotnou a Steffi Grafovou. Naše hráčka, Jana Novotná, vedla v rozhodujícím setu již 4:1 a 40:15, avšak od této chvíle nezvládla tíhu okamžiku a o slovo se přihlásil výše zmíněný strach z vítězství. Začala kazit jednoduché míče, stav se záhy srovnal a naše reprezentantka skončila tento zápas v slzách a prohrála.

Došlo také na dojemný okamžik, kdy jako poražená finalistka přebírala trofej od vévodkyně z Kentu, propukla v pláč a vévodkyně ji na svém rameni utěšovala. Jana Novotná a čeští fanoušci se však nakonec dočkali vytouženého wimbledonského triumfu ve dvouhře v roce 1998, kdy tento strach z vítězství překonala.

Uvedený faktor tenistovy psychiky se může objevit na všech úrovních soutěžení. Znám ho dobře i já ze svých začátků. Potýkáme se s ním i ve spolupráci se svěřenci, ti také často tzv. prohrají vyhraný zápas. Problémem je, že v tréninku se na to dá jen stěží připravit. Snažím se
o to tím, že svým svěřencům doporučuji hrát cvičné zápasy mezi sebou, jak často je to jen možné. Z vlastní zkušenosti vím, že se dá tento faktor odbourat, ale chce to zápasovou praxi. 

 Guzigame. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky